Kaplica

kiry-kaplica

Kiry – Kaplica MB Gietrzwałdzkiej

Kiry 34
34 – 511 Kościelisko

kom. 884 345 222

http://koscielisko.kanonicy.pl/

 

 

Msze św. w niedziele: 7:00, 10:00, 19:00

Msze św. w dni powszednie: 18:00

Nabożeństwo do Świętej Rity i Świętego Charbela: Nabożeństwo do Świętych 22 każdego miesiąca. W dni powszednie o godz 17:30 a jeśli 22 przypada w niedzielę to o godz 9:30


Duszpasterz posługujący w kaplicy:

Ks. Marian Szczecina CRL – rektor kaplicy

Ks.  Stanisław Woźniak CRL – rezydent


Kaplica pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej na Kirach istnieje od 1972 r. Powstała na zabudowaniach mieszkalnych i gospodarczych podarowanych Zakonowi przez p. Katarzynę Olszowską w roku 1966. Nazwa „Kiry” w gwarze góralskiej (kira lub kiera) oznacza zakręt drogi, ścieżki lub rzeki.
Kaplica położona jest w bardzo malowniczym miejscu, poniżej wejścia do Doliny Kościeliskiej. Służy miejscowym wiernym oraz turystom, którzy licznie odwiedzają to miejsce.
Posługę duszpasterską pełnią tu księża z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Ze względu na to, że Zakon Kanoników Regularnych pełni swoją posługę duszpasterską w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie, postanowiono dedykować tę kaplicę Pani Gietrzwałdzkiej. Obecny obraz – kopia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej został wykonany przez artystę malarza Macieja Kajetana Kreutza z Łodzi. Z biegiem lat Zakonnicy podejmowali wiele prac przy rozbudowie domu i kaplicy. Ostatnie prace remontowe ukończono w roku 2011. W latach 2000 – 2018 wyposażono kaplicę w nowe ołtarze dedykowane Świętym czczonym na tym miejscu. W roku 2017 umieszczono w kaplicy nowe witraże z postaciami w. w. świętych. Wykonane zostały one przez artystkę ludową p. Helenę Szczecina. W latach 2014-2016 dokonano gruntownego remontu domu zakonnego.
Cechą charakterystyczną kaplicy jest, oprócz kultu Pani Gietrzwałdzkiej, kult świętych: św. Józefa; św. Rity z Cascii; św. Charbela z Annaya w Libanie; św. Ekspedyta; św. Filomeny; św. Ojca Pio, św. Maksymiliana Marii Kolbe; św. Stanisława Kazimierczyka; św. Honorata Koźmińskiego; św. Antoniego. Za ich wstawiennictwem wierni wypraszają pomoc w rozwiązywaniu wielu trudnych spraw.
W każdą środę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i św. Józefa oraz Msza Święta w intencji próśb i podziękowań. Ku czci świętych orędowników celebrowane są comiesięczne nabożeństwa. Każdego 5-go dnia miesiąca nabożeństwo ku czci św. Stanisława Kazimierczyka, 11-go dnia św. Filomeny, 13-go dnia św. Antoniego, 14-go dnia św. Maksymiliana Marii Kolbego, 19-go dnia św. Ekspedyta, 22-go dnia św. Rity i św. Charbela, 23-go dnia św. O. Pio.

Kaplica MB Gietrzwałdzkiej
Kiry 34,
34-511 Kościelisko
Tel.: 884 345 222
mail: marianszczecina@gmail.com
Nr. konta PKO BP 14 1020 2892 0000 5102 0522 5059

kiry_rita


Parafia pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku miała zaszczyt być wizytowaną osobiście przez JE ks. Abp Marka Jędraszewskiego Metropolitę Krakowskiego. Podczas niezwykle aktywnego i bogatego w spotkania dnia 28 października 2018r. jedno wydarzenie zasługuje na szczególną uwagę, a było to nawiedzenie przez wizytującego Metropolitę, niewielkiej kaplicy pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kirach.

Kiry to niewielki, podtatrzański przysiółek, stanowiący administracyjnie część miejscowości Kościelisko. W wyniku przekazania domu i gruntu przez jedną z góralek, powstała tutaj kaplica Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i dom zakonny księży Kanoników Regularnych, tych samych, którzy od wielu lat opiekują się miejscem objawień w Gietrzwałdzie. Symbolika kaplicy jest bardzo wymowna i wskazuje, że Matka Boża otoczyła Polskę swoimi opiekuńczymi ramionami od Tatr, aż po Warmię i Bałtyk.

Niewielka i bardzo przytulna kaplica w Kirach, pięknie gospodarzona przez księży Kanoników, jest miejscem, w którym lokalna wspólnota, składająca się niemal wyłącznie z rodów góralskich zamieszkałych w tym miejscu od wielu pokoleń, spotyka się nie tylko na modlitwie, ale również na wspólnych pracach wokół kaplicy, a także przy okazji wydarzeń świątecznych kościelnych i państwowych. Można by rzec, że wokół kaplicy utworzyła się rodzinna wspólnota.

JE ks. Metropolita Abp Marek Jędraszewski, uczynił wielką radość tej niewielkiej wspólnocie i podczas wizytacji parafii, odwiedził kaplicę i przysiółek. Miejscowi gospodarze, w tradycyjnych strojach, wraz ze swymi kapłanami i siostrami zakonnymi, powitali arcypasterza tradycyjnie, oscypkami. W tej formie powitania zawarta jest symbolika gospodarności i góralskiego dobrobytu opartego na pracy. Oscypek to znak nadziei i przywiązania do tradycji góralskiej, tej która zawiera w sobie wiarę katolicką. Ponadto ksiądz Arcybiskup został obdarowany ręcznie  malowanym na szkle wizerunkiem Matki Bożej Ludźmierskiej zwanej Gaździną Podhala. Wcześniej od Związku Podhalan w Zakopanem otrzymał podobny obrazek tej samej artystki, pani Marii Lasak Stępień, przedstawiający Matkę Bożą Jaworzyńską Królową Tatr. Obrazki wręczyły kirzańskie dziewczęta, odświętnie ubrane po góralsku.

Spotkanie i jego atmosfera była taka, jaką w Kirach zwykło się zawsze odczuwać, rodzinna, tyle że ze względu na niezwykłego gościa, znacznie bardziej uroczysta. Ciepłe słowa księdza Arcybiskupa i obietnica ponownej wizyty, uradowały mieszkańców Kir, dla których troska o kaplicę i bliskość cudownego wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, są symbolem jedności tradycji podhalańskiej i wiary katolickiej. Zapraszamy wszystkich turystów i pielgrzymów do spotkania z Kirami i naszą kirzańską Panią u księży Kanoników Regularnych pod Tatrami, a do gospodarzy kirzańskich, na oscypki i gościnę.

Narcyz Sadłoń

28 października 2018r.

Parafia św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku pod Tatrami

Zakon Kanoników Regularnych

Matka Boża z Gietrzwałdu

JE Ks. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski

Maria Obrochta lokalny specjalista od oscypków

Wojciech Wojas fotograf

Rodziny z Kir

Siostry zakonne z Kir z siostrą Gabrielą

Ks. Marian Szczucina, rektor kaplicy w Kirach

Maria Galica

Malowane na szkle wizerunki Matki Bożej Ludźmierskiej dla JE ks. Abp; Matki Bożej Fatimskiej dla sekretarza JE ks. Abp; Matki Bożej Jaworzyńskiej dla ks. proboszcza z Kościeliska. Autorka malowideł Maria Lasak – Stępień z Gubałówki.

Wręczyły obrazy dziewczęta z Kir: Hania, Wanda i Kasia.

Wizytacja w parafii oraz nawiedzenie kaplicy MB Gietrzwałdzkiej. Po raz pierwszy JE Abp Marek.

 


IMG-0391 IMG-0388

IMG-0386 IMG-0387

IMG-0392 IMG-0393

IMG-0389  IMG-0395

IMG-0396 IMG-0397

IMG-0398 IMG-0399
IMG-0402