JE ks. Abp Marek Jędraszewski z wizytacją

Parafia pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku miała zaszczyt być wizytowaną osobiście przez JE ks. Abp Marka Jędraszewskiego Metropolitę Krakowskiego. Podczas niezwykle aktywnego i bogatego w spotkania dnia 28 października 2018r. jedno wydarzenie zasługuje na szczególną uwagę, a było to nawiedzenie przez wizytującego Metropolitę, niewielkiej kaplicy pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Kirach.

Kiry to niewielki, podtatrzański przysiółek, stanowiący administracyjnie część miejscowości Kościelisko. W wyniku przekazania domu i gruntu przez jedną z góralek, powstała tutaj kaplica Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i dom zakonny księży Kanoników Regularnych, tych samych, którzy od wielu lat opiekują się miejscem objawień w Gietrzwałdzie. Symbolika kaplicy jest bardzo wymowna i wskazuje, że Matka Boża otoczyła Polskę swoimi opiekuńczymi ramionami od Tatr, aż po Warmię i Bałtyk.

Niewielka i bardzo przytulna kaplica w Kirach, pięknie gospodarzona przez księży Kanoników, jest miejscem, w którym lokalna wspólnota, składająca się niemal wyłącznie z rodów góralskich zamieszkałych w tym miejscu od wielu pokoleń, spotyka się nie tylko na modlitwie, ale również na wspólnych pracach wokół kaplicy, a także przy okazji wydarzeń świątecznych kościelnych i państwowych. Można by rzec, że wokół kaplicy utworzyła się rodzinna wspólnota.

JE ks. Metropolita Abp Marek Jędraszewski, uczynił wielką radość tej niewielkiej wspólnocie i podczas wizytacji parafii, odwiedził kaplicę i przysiółek. Miejscowi gospodarze, w tradycyjnych strojach, wraz ze swymi kapłanami i siostrami zakonnymi, powitali arcypasterza tradycyjnie, oscypkami. W tej formie powitania zawarta jest symbolika gospodarności i góralskiego dobrobytu opartego na pracy. Oscypek to znak nadziei i przywiązania do tradycji góralskiej, tej która zawiera w sobie wiarę katolicką. Ponadto ksiądz Arcybiskup został obdarowany ręcznie  malowanym na szkle wizerunkiem Matki Bożej Ludźmierskiej zwanej Gaździną Podhala. Wcześniej od Związku Podhalan w Zakopanem otrzymał podobny obrazek tej samej artystki, pani Marii Lasak Stępień, przedstawiający Matkę Bożą Jaworzyńską Królową Tatr. Obrazki wręczyły kirzańskie dziewczęta, odświętnie ubrane po góralsku.

Spotkanie i jego atmosfera była taka, jaką w Kirach zwykło się zawsze odczuwać, rodzinna, tyle że ze względu na niezwykłego gościa, znacznie bardziej uroczysta. Ciepłe słowa księdza Arcybiskupa i obietnica ponownej wizyty, uradowały mieszkańców Kir, dla których troska o kaplicę i bliskość cudownego wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, są symbolem jedności tradycji podhalańskiej i wiary katolickiej. Zapraszamy wszystkich turystów i pielgrzymów do spotkania z Kirami i naszą kirzańską Panią u księży Kanoników Regularnych pod Tatrami, a do gospodarzy kirzańskich, na oscypki i gościnę.

Narcyz Sadłoń

IMG_4275

28 października 2018r.

Parafia św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku pod Tatrami

Zakon Kanoników Regularnych

Matka Boża z Gietrzwałdu

JE Ks. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski

Maria Obrochta lokalny specjalista od oscypków

Wojciech Wojas fotograf

Rodziny z Kir

Siostry zakonne z Kir z siostrą Gabrielą

Ks. Marian Szczucina, rektor kaplicy w Kirach

Maria Galica

Malowane na szkle wizerunki Matki Bożej Ludźmierskiej dla JE ks. Abp; Matki Bożej Fatimskiej dla sekretarza JE ks. Abp; Matki Bożej Jaworzyńskiej dla ks. proboszcza z Kościeliska. Autorka malowideł Maria Lasak – Stępień z Gubałówki.

Wręczyły obrazy dziewczęta z Kir: Hania, Wanda i Kasia.

Wizytacja w parafii oraz nawiedzenie kaplicy MB Gietrzwałdzkiej. Po raz pierwszy JE Abp Marek.